Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Recenze: Blesk Yongnuo YN565EX pro Canon a Nikon

 

Recenze: Blesk Yongnuo YN565EX pro Canon a Nikon

Jedním z nejoblíbenějších blesků s podporou TTL společnosti Yongnuo je bezesporu model YN565EX. Je vyráběn ve verzi jak pro Canon (YN565EX C - E-TTL), tak pro Nikon (YN565EX N - i-TTL). A proč je tak oblíbený? Uveďme si jen několik vlastností tohoto systémového externího blesku, které za to stojí:

·         Vysoký výkon – směrné číslo blesku 58 při ISO100 a 105mm(na reálnou hodnotu se podíváme v další části).
·         Plná kompatibilita s fotoaparáty Canon (E-TTL a E-TTL II) nebo Nikon (i-TTL).
·         Automatický / manuální zoom hlavy od 24 do 105mm.
·         Možnost napájení pomocí externího zdroje (standardní Canon konektor – lze použít například externí zdroj Yongnuo SF-18) pro rychlejší nabíjení.
·         Přehledný a dobře čitelný displej s možností podsvícení.
·         Regulace výkonu blesku od 1/128 do 1/1 s kroky buď po 1EV nebo po 0,3EV.
·         Podpora kontinuálního focení (jen při nižších výkonech blesku – pod 1/8 výkonu).

A jako poslední argument je cena, která je ve srovnání se značkovými blesky téměř zanedbatelná!
 
Jedná se tak o výborného konkurenta blesků Speedlite 430EX II a Speedlite 580EX II. Oproti 580EX II mu chybí podpora vysokorychlostní synchronizace a master režim v bezdrátovém módu.
 

Ale pojďme si blesk pořádně představit

Výkon, napájení a dobíjení blesku

Yongnuo YN565EX je napájen čtyřmi AA bateriemi (je možné použít i dobíjecí baterie – doporučuji baterie Sanyo eneloops možností použití externího napájení přes konektor externího napájení, který je umístěn na boku blesku (kompatibilní s Canon konektorem). K blesku tak snadno připojíte třeba externí power box Yongnuo SF-18. I přes svůj úctyhodný výkon se blesk dobíjí poměrně rychle, mezi 3,5 až 4,2s na plný výkon při použití výkonných dobíjecích baterií a použitím externího napájení snížíte dobíjení ještě o celou sekundu(v další části recenze vám ukážeme srovnání jednotlivých zdrojů). Blesk má sice zabudovanou pojistku proti přehřátí hlavy, ale je lepší na ni nespoléhat a při použití externího napájení si teplotu hlídat.

Samotný výkon blesku lze nastavit od plného výkonu až po 1/128 s kroky po 1/3 či ½ EV. V režimu TTL je samozřejmě možné používat kompenzaci expozice. Umožňuje také nastavit automaticky nebo manuálně zoom od 24mm do 105mm.
 

Displej a konstrukce blesku

 
Displej s možností podsvícení je u YN565EX dostatečně velký, přehledný a dobře čitelný. Podsvícení displeje je oranžové (což může být pro uživatele Canon blesků trochu změna). Stejně tak na rozdíl od Canon blesků se podsvícení nezapíná automaticky při namáčknutí spouště, jak tomu bývá u blesků Canon 580EX II i 430EX II. Podsvícení umožňuje Yongnuo zapínat ručně pomocí tlačítka nebo ho nastavit v parametrech blesku.

 

Režimy blesk

·         TTL
·         Manuální mód (M)
·         Stroboskopický (Multi)
·         Bezdrátový Slave
 

Režim E-TTL / E-TTL II pro fotoaparáty Canon (i-TTL pro fotoaparáty Nikon)

Blesk Yongnuo YN565EX pro Canon je kompatibilní s většinou základních a polo-profesionálních digitálních EOS fotoaparátů (jako jsou 5D Mk II/III, 7D, 6D, 60D, 70D, 600D, 550D, 1100D, …). Není ale kompatibilní s profesionální řadou těl „1“. (současně oceníme vaše připomínky ke kompatibilitě a zkušenosti s tímto modelem – info@4studio.cz)

Blesk v režimu E-TTL (nasazený na fotoaparátu či použitý přes radiové odpalovače podporující přenos TTL – jako jsou YN-622 Cpřímo komunikuje s tělem fotoaparátu a fotoaparát si jeho hodnoty nastaví dle potřeby – nemusíte se tak o nic starat. Případně je možné drobné korekce expozice provádět přímo přes menu vašeho fotoaparátu – pokud to váš model podporuje!

V tomto režimu se blesk chová velice podobně jako Speedlite 430EX II. Přístup k blesku umožňují jen režimy „P“, „M“, „Av“ nebo „Tv“, pokud nastavíte některý z přednastavených scénických režimů, nemusíte mít přístup k řízení blesku z menu.
 

Manuální režim „M“

Manuální režim na blesku s podporou TTL se může zdát jako přežitek z dávných dob, ale nenechte se mýlit. V mnoha situacích je vám TTL naopak na obtíž, a pokud potřebujete mít světlo úplně pod kontrolou, budete manuální mód opravdu potřebovat.

Yongnuo YN565EX umožňuje v manuálním módu nastavit výkon blesku od 1/128 do 1/1 (celkem 8 clonových čísel) s jemnými mezikroky. Každý krok pak lze „rozšířit ještě o 0.3 a 0.7 EV. Lze tedy nastavit řadu: 1/128 – 1/128 + 0.3 – 1/128 + 0.7 – 1/64 – 1/64 + 0.3 - … .

Samotné přepnutí do manuálního režimu je velice jednoduché, stačí stisknout tlačítko „MODE“ a vybrat manuální mód. Případně lze blesk přepnout z menu fotoaparátu – pokud to váš fotoaparát umožňuje.
 

Stroboskopický režim „Multi“

Stroboskopický mód je v praxi nezrovna využitelný režim. Osobně si myslím, že jej snad nikdy nepoužijete, ale pokud si chcete se světlem hrát ,určitě se najdou situace, kdy ho lze použít. Tak jako manuální a TTL režim ho lze nastavit pomocí tlačítka „MODE“ nebo z těla vašeho fotoaparátu (opět, jen pokud to fotoaparát umožňuje).

Nastavit lze:
Výkon blesku: od 1/128 do ¼
Frekvenci záblesků: 1 Hz – 100 Hz
Počet záblesků v řadě: 1 – 100 (počet je závislí na výkonu blesku, čím nižší výkon, tím je možné nastavit vyšší počet záblesků).
 

Yongnuo YN565EX použitý jako bezdrátový blesk

Oproti starším modelům lze YN565EX použít jako bezdrátový slave blesk v režimu TTL (blesk je řízen jiným TTL bleskem s podporou Master módu). To značně ulehčí práci s bleskem mimo tělo fotoaparátu. Není to sice takový komfort, jako bezdrátové řízení blesku pomocí radiových odpalovačů s podporou přenosu TTL, ale je to příjemnější než základní odpalování blesku pomocí jiného záblesku.

Blesk může být řízený jiným bleskem, který podporuje funkci bezdrátového master blesku (Canon 580EX II nebo Yongnuo YN568EX II), případně vestavěnými blesky s podporou master módu (platí pro majitele fotoaparátů Canon 60D, 600D nebo třeba 7D), nebo pomocí řídícího modulu ST-E2.

Yongnuo YN565EX ve verzi pro Nikon je možné blesk řídit pomocí blesků SB-800 a SB-900 nebo pomocí vestavěných blesků, které také podporují master mód (D7000, D70, D90, …).
 
Pro řízení blesku ale doporučuji používat raději radiové odpalovače. Lze použít základní manuální odpalovače, které blesk pouze odpálí (Yongnuo RF-603 II4studio PT-04NE, …) nebo použít radiové odpalovače s podporou přenosu TTL Yongnuo YN-622 C (pro Canon TTL)nebo YN-622 N (pro Nikon TTL). Výhoda odpalovačů s přenosem TTL je nesporná. U modelů pro Canon se tak značně rozšíří využitelnost možnosti ovládání blesku pomocí těla fotoaparátu.
 

Obsah balení – příslušenství

Yongnuo se snaží dodat zákazníkovy maximum a díky tomu v balení naleznete:
·         Blesk
·         Přepravní pouzdro z polstrovaného nylonu
·         Stojánek pro blesk
·         Návod k použití – v případě zakoupení u www.4studio.cz je návod kompletně v češtině
 
Pozastavil bych se u přepravního pouzdra, které na rozdíl od starších modelů doznalo značného pokroku. Už se nejedná o obyčejný sametový pytlíček, ale o použitelné „polstrované“ nylonové pouzdro – hodně podobné, jako dodávají k bleskům Canon či Nikon. Navíc je dostatečně pevné, aby blesk při přepravě alespoň trochu ochránilo.
 

Konektory a porty

 
Blesk YN565EX má standardní synchronizační PC konektor i běžnou kovovou „hot shoe“ patici, je tedy možné ho používat na fotoaparátu nebo odpalovat pomocí externích radiový odpalovačů nasunutých na patici hot shoe nebo připojených přes synchronizační konektor.

Konektor pro externí napájení potěší nejednoho fotografa. Je kompatibilní s konektory externího napájení Canon a lze do něj tak připojit celý zástup externích zdrojů na trhu.Yongnuo doporučuje používat jejich externí powerpack SF-18, který je napájen osmi tužkovými bateriemi a zkrátí nabíjení blesku až o 1s a výrazně prodlouží počet záblesků. Konektor externího napájení je spolu s PC synchronizačním konektorem schovaný na boční straně blesku pod gumovou krytkou.

Blesky YN565EX ve verzi pro Nikon mají stejný konektor pro externí napájení jako verze pro Canon a to konektor kompatibilní se standardem Canon (jako originální Canon externí zdroje SF-18C a SF-17C).
 

Napájení blesku

Jako většina prodávaných blesků je i Yongnuo YN565EX napájen čtyřmi bateriemi typu AA. A to buď alkalickými či dobíjecími bateriemi (doporučuji baterie Sanyo eneloop). Alkalické baterie jsou sice levnější (při prvotní investici), ale nelze je dobíjet a neposkytují stejný proud jako výkonné nabíjecí články. Proto jsou rychleji vybité a samotné nabíjení blesku s nimi trvá podstatně déle.

I přes svůj úctyhodný výkon (GN 58) se blesk dobíjí poměrně rychle, mezi 3,5 až 4,2s na plný výkon při použití výkonných dobíjecích baterií a použitím externího napájení snížíte dobíjení ještě o celou sekundu. Jak je uvedeno víše, doporučujeme externí zdroj Yongnuo SF-18 s klasickým Canon konektorem a to jak pro YN565EX C tak pro YN565EX N.

Díky dobře udělaným dvířkům je výměna baterií rychlá a bezproblémová a samotná výměna vám tak zabere jen pár sekund. V prostoru baterií je velká dobře čitelná samolepka s ukázkou správné polarity vkládaných baterií. Samotné napájení je shodné se starším manuální bleskem Yongnuo YN560 – tedy mírně zjednodušená kopie mechanizmu u blesků Canon 580EX II. Nesporná výhoda dvířek u YN565EX jsou pružinky pro udržení otevřených dvířek a možnost otevírat a zavírat dvířka jen jednou rukou.
 

Zpracování hlavy blesku a zoom

 
Blesk YN565EX má stejnou konstrukci hlavy jako oblíbený manuální blesk YN 560 II. Hlava je dostatečně velká a díky tomu bylo možné použít dostatečně rozměrný reflektor i přední sklo. Snižuje se tím i riziko přehřívání hlavy (díky své velikosti se teplo lépe rozloží a hlava se i lépe chladí).

Samotnou hlavu lze polohovat ve dvou osách. Náklon hlavy je možný od -7 stupňů do 90 stupňů a otáčení hlavy je možné od – 180 stupňů do +90 stupňů. Dokážete tak pokrýt téměř všechny potřebné úhly. Oproti blesku 580EX II chybí na hlavě tlačítka pro „uvolnění“ manipulace s hlavou, ale tuhost hlavy a mechanizmus držící hlavu stejně poskytuje dostatečnou podporu. Jediný problém jsme zaznamenali, když na hlavu nasadíte opravdu těžký modifikátor světla (adaptér a příslušenství od FalconEyes), poté hlava nedrží a padá do pozice -7 stupňů – to se projevuje absencí možnosti aretace hlavy. Což ale není žádný zásadní problém.

Blesk podporuje v režimu TTL automatický zoom (od 24mm do 105mm), při použití TTL módu blesk nastavuje polohu zoomu v závislosti na ohniskové vzdálenosti objektivu. Což je stejné jako u blesků Canon 430EX II a 580EX II, ale blesky Nikon umožňují nastavit až 120mm u modelu SB-700 nebo dokonce 200mm u modelu SB-900. Pokud tedy používáte verzi pro Nikon, maximální nastavitelný zoom pro vás bude 105mm.

Uživatele fotoaparátů Canon jistě potěší, že YN565EX umí počítat s crop faktorem snímače a pokud třeba s těly série Rebel s EF-S máte ohniskovou vzdálenost na objektivu 50mm, blesk nastaví 80mm (50 * 1,6 = 80) čímž poskytne plné pokrytí obrazového políčka. Systém tak efektivněji nakládá s energií a jejím směřováním. Je to současně i důkaz, že se Yongnuo při návrhu svých produktů snaží poskytnout zákazníkům co nejvíce vylepšení za přijatelnou cenu výrobku.
Blesk samozřejmě podporuje i manuální nastavení zoomu, a to v rozmezí od 24mm do 105mm. Manuálně můžete zoom nastavit přímo na blesku, nebo před menu vašeho fotoaparátu (pokud to tělo fotoaparátu podporuje).
 

 

Ovládání blesku

Blesk Yongnuo YN565EX má celkem 11 ovládacích prvků, 4funkční tlačítka v horní řadě, jedno tlačítko ON/OFF, testovací tlačítko a křížové ovládací tlačítko (4šipky a OK).

Ovládání je hodně podobné ovládání blesků 430EX II a 580EX II, výrazná změna je hlavně při zapínání blesku, kde YN565EX zapínáte přidržením tlačítka ON/OFF po dobu dvou sekund (to může být změněno na „rychlý“ start v nastavení blesku – funkce Fn-16), kdežto u Canon blesků otočíte kolečkem a zaaretujete. Další rozdíl je použití křížového ovládání místo otočného kolečka.

Samotná tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu a nedochází tak k poškození vlivem častého používání (jako tomu bylo u starších modelů). Tlačítka jsou příjemná na dotek a reagují bez sebemenší chybičky – dobře rozložené tlakové body pod tlačítky.

Pro uživatele fotoaparátů Canon je rozhodně příjemná možnost ovládat blesk přes menu fotoaparátu (to ale musí podporovat tělo fotoaparátů, u starších modelů tato funkce chybí). Ovládat tak lze blesk přímo nasazený v sáňkách blesku nebo blesk mimo tělo fotoaparátu, pokud jsou použity radiové odpalovače s podporou přenosu TTL (třeba odpalovače Yongnuo YN-622 C).

Yongnuo YN565EX také podporuje využití „uživatelských funkcí“. Přes menu fotoaparátu lze nastavit až 14 těchto funkcí. Další 4 funkce lze nastavit jen přes menu blesku. Jednotlivé funkce jsou označený číslem Fn.
 

Shrnutí

Externí systémový blesk Yongnuo YN565EX mohu jednoznačně doporučit jako alternativu ke značkovým bleskům 430EX II a 580EX II, pokud oželíte absenci vysokorychlostní synchronizace. Blesk je kvalitně zpracovaný a funguje naprosto spolehlivě, v některých situacích dokonce předčí značkové modely. U modelu pro Nikon bych parametry a vlastnosti blesku srovnával s modely SB-700 a SB-800, taktéž pro něj platí již výše psané.

V druhé části recenze se zaměříme na praktické testování tohoto blesku a podíváme se na pár zajímavých měření a porovnání (na druhé části zatím pracujeme a zveřejníme ji co nejdříve).
 

Text a obrázky - copyright © 2014 Přemysl Švarc, ALPRE s.r.o. – 4studio.cz
 
Čekejte prosím...
cross