Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Fotografování padajících kapek

 
 
 
Zachytit správný okamžik, kdy padající kapka vody dopadne na klidnou hladinu, je zkouška pevných nervů každého fotografa. Ale když se to podaří, je radost nezměrná. A dobrá zpráva je, že takové fotky můžete vyfotografovat i vy,  třeba u vás v obýváku.

Samozřejmě existuje mnoho high-tech technologií, které můžete použít k „výrobě“ konzistentní a opakovatelné kapky vody. Lze využít elektronicky aktivovaných ventilů, které vám vytvoří řadu naprosto shodných kapek vody a ještě ve správný okamžik aktivují spoušť vašeho fotoaparátu i odpálení blesku. Tyto velice drahé technologie, ale používat nebudeme. Nám bude stačit pár obyčejných rekvizit, které najdete jistě i u vás doma.

Způsobů, kterými lze dosáhnout ideálních výsledků je mnoho. Můžete udělat malou dírku v igelitovém pytlíku nebo použít klasické kapátko. Důležité je zajistit, aby kapky dopadali pořád na stejné místo a v předvídatelné době. Pro náš „projekt“ jsme zvolili "kapačku" s dlouhou hadicí, uchycenou nad nádobou z vodou. Tvar kapek bude do značné míry ovlivňovat i tvar a hloubka nádoby, kterou použijete. Abyste „skryli“ okraje nádoby, měli byste vybírat nádobu dostatečně velikou. A pokud chcete fotografovat odraz stříkající vody, musí být i hloubka nádoby dostatečná.


  
 
A teď k samotnému fotografování: Fotoaparát jsme postavili na stativ a připojili jsme k němu kabelovou spoušť Yongnuo RS-802 (abychom si fotoaparát nerozhýbali stiskem spouště). Pro nasvícení scény jsme použili systémový – externí blesk Yongnuo YN560-II se směrným číslem 58, který je pro naše potřeby dostatečný. Blesk jsme odpalovali pomocí bezdrátového radiového odpalování. Pod skleněné nádoby lze umístit barevný podklad, jeho barva se pak bude odrážet na vodní hladině i v kapce. Barevného nádechu lze také docílit pomocí umístění pozadí za skleněnou nádobu. Pro uchycení pozadí jsme použili konstrukci pro uchycení fotopozadí, lze ale použít i mnoho jiných způsobů uchycení.
Fotili jsme s nasazeným teleobjektivem 50-135mm a pro docílení ideální hloubky ostrosti jsme nastavili clonu f/11. Synchronizační čas jsme zvolili 1/180s (ideální synchronizační čas pro blesky v manuálním módu) a citlivost jsme nastavili na hodnotu ISO125. Po zaostření jsme přepnuli AF systém na manuálním režim, aby nedocházelo k nechtěným prodlevám při fotografování.
Pokud máte k dispozici další systémový blesk, rozhodně ho doporučujeme použít. Doplňkový zdroj světla z jiného úhlu dodá fotografiiím úplně jiný nádech.


Rady pro „vylepšení“ fotografií:
  • Změnou úhlu získáte úplně jiné záběry kapky.
  • Není nutné fotografovat jen dopad vodních kapek, krásné fotografie můžete vytvořit i při focení padajících kapek nebo jejich sérií.
  • Zkuste na blesk nasadit barevný filtr, obarvíte tím celou scénu.
  • Přidejte trochu potravinářského barviva do vody. Případně přidejte více barev pro zajímavější efekty.
  • Zkuste zachytit dopad více kapek, ne jen jedné.
  • Zkuste vyměnit vodu za mléko, změna konzistence kapaliny změní efekt dopadu kapek.
  • Konzistence kapaliny se dá také měnit přidáním glukózy nebo naopak oleje či jaru.
 
A výsledek našeho snažen? Ten si prohlédněte v galerii níže nebo na našem FB profilu:

   
   
Změnou pozadí lze dosáhnout zajímavých efektů.  
Backstage foto - rozmístění komponent pro fotografování Backstage foto - nastavení fotoaparátu
Backstage foto - systémový blesk pro nasvícení scény Backstage foto - odkapávání vody

 


Text a obrázky - copyright © 2013 Přemysl Švarc, ALPRE s.r.o. – 4studio.cz

Čekejte prosím...
cross