Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Recenze: Blesk Yongnuo YN565EX pro Canon a Nikon , část druhá - testy

 

Recenze: Blesk Yongnuo YN565EX pro Canon a Nikon

 
V druhé části naší recenze blesků Yongnuo YN565EX pro Canon a YN565EX pro Nikon se zaměříme na testování tohoto výkonného modelu. Ještě předtím si ale pojďme zrekapitulovat fakta o tomto blesku:
  • Vysoký výkon – směrné číslo blesku 58 při ISO100 a 105mm.
  • Plná kompatibilita s fotoaparáty Canon (E-TTL a E-TTL II) nebo Nikon (i-TTL).
  • Automatický / manuální zoom hlavy od 24 do 105mm.
  • Možnost napájení pomocí externího zdroje (standardní Canon konektor – lze použít například externí zdroj Yongnuo SF-18) pro rychlejší nabíjení.
  • Přehledný a dobře čitelný displej s možností podsvícení.
  • Regulace výkonu blesku od 1/128 do 1/1 s kroky buď po 1EV nebo po 0,3EV.
  • Podpora kontinuálního focení (jen při nižších výkonech blesku – pod 1/8 výkonu).
Jedná se o výborného konkurenta blesků Speedlite 430EX II a Speedlite 580EX II. Oproti 580EX II mu však chybí podpora vysokorychlostní synchronizace a master režim v bezdrátovém módu.

První část recenze blesku Yongnuo YN565EX naleznete zde.

 

Test – rychlost nabíjení blesku

Podle oficiální specifikace se blesk nabíjí pouhé 3 sekundy do plného výkonu při použití běžných alkalických baterií, což je velice podobná hodnota dobíjecích časů jako u blesků Canon 430EX II nebo Nikon SB-700. A oproti profesionálním modelům Canon 580EX II nebo Nikon SB-900 je YN565EX dokonce rychlejší. Abychom si to ověřili, provedli jsme vlastní test, který nám ukázal, že uváděné hodnoty téměř odpovídají skutečnosti.
 
Blesk se dobíjí na plný výkon zhruba za 2,34s, průměrná hodnota při napájení pomocí nabíjecích baterií Sanyo eneloop (průměr vychází z 40, po sobě naměřených, hodnot). Blesk Canon 580EX II dosahuje s NiMH bateriemi dobíjecích časů okolo 3s, kdežto 430EX II se pohybuje též nad hranicí 2 sekund. (Upozorňujeme, že tyto naměřené hodnoty platí pro baterie cca. půl roku staré, takže se nejedná o zbrusu nové baterie – což je občas u recenzí vyčítáno).

     

Při použití běžných alkalických článků (v našem případě Energizer) je průměrná doba dobíjení na plný výkon blesku za 3,98s. Což se od hodnot, udávaných výrobcem liší. Nicméně výrobce používá rozmezí 3 až 5 sekund, takže jsme s naměřenými hodnotami na průměrné hodnotě udávané výrobcem. S výkonnými bateriemi je možné snížit dobíjecí čas k 3s, ale takové baterie jsou již poměrně drahé a ve srovnání s nabíjecími bateriemi mají podle nás více negativ než pozitiv.
 
V závěrečné části testu jsme k blesku připojili externí napájecí zdroj (v našem případě Yongnuo SF-18, který je napájen osmi bateriemi). A dobíjecí čas blesku YN565EX jsme tak snížili až na 1,75s, tedy o více než 0,5s!


Při testu nabíjecích času je potřeba zmínit ještě ochranu proti přehřátí blesku

Blesk Yongnuo YN565EX je vybaven ochranou proti přehřátí blesku (stejně jako ostatní modely tohoto výrobce). Když se hlava blesku nadměrně zahřeje a mohlo by hrozit její poškození, elektronika blesku automaticky blesk „zamkne“ asi na 3minuty – aby stihla hlava zchladnout. Při přechodu do stavu ochrany proti přehřátí problikává střídavě kontrolka napájení. Během našeho testu se blesk ale stíhal bezpečně chladit a ke spuštění této tepelné pojistky nedošlo.
 

Test – dosah bezdrátového odpalování

Protože výrobce udává poměrně velké vzdálenosti pro bezdrátový mód, rozhodli jsme se blesk podrobit i této zkoušce. Pro řízení jsme použili Canon ST-E2 a Yongnuo ST-E2 (což je de facto kopie verze od společnosti Canon).
A výsledky?

Blesk YN565EX pro Canon řízený jednotkou Yongnuo ST-E2 bezpečně fungoval až na vzdálenost 25m. U 30m již nebyl výsledek 100%.

Blesk YN565EX pro Canon řízený jednotkou Canon ST-E2 bezpečně fungoval jen na vzdálenost 20m. U větších vzdáleností (25m – 30m) již nebylo možné se na odpálení spolehnout, většinou blesk neodpálil.
 
Je důležité si uvědomit, že dosah se značně sníží při použití na přímém slunci, kdy bude docházet k „zaslepení“ čidla.
 

Test – směrné číslo blesku – realita vs. udávaná hodnota

Výrobce uvádí u blesku YN565EX oficiální směrné číslo 58, při ISO 100 a 105mm. Realita je ale bohužel trochu jiná. Blesk dosahuje při hodnotách ISO100 a 105mm skutečného směrného čísla „jen“ 54 – což je popravdě stále poměrně vysoké číslo, ale je nižší, než výrobcem udávaná hodnota.

Na obranu je třeba říci, že podobně „nadsazené“ hodnoty většinou udávají i ostatní společnosti na trhu, včetně těch největších. Například Canon 580EX II měl ve stejném testu místo uváděného směrného čísla 58 reální směrné číslo 56.
 
 
Text a obrázky - copyright © 2014 Přemysl Švarc, ALPRE s.r.o. – 4studio.cz
 
Pomozte nám vylepšit tento i příští články. Váš názor a připomínky nás zajímají a budeme za ně rádi. Pište na info@4studio.cz .
Čekejte prosím...
cross