Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Jak vybrat a používat polarizační filtr

   
 
 
Většina fotografů se již s polarizačním filtrem setkala nebo o něm alespoň slyšela. Stále se ale setkáváme s dotazy, co to polarizační filtr je, k čemu slouží, jak se používá a jak si vybrat ten správný. V tomto článku se Vám pokusíme dát na tyto otázky srozumitelné odpovědi.
 

Co to vlastně ten polarizační filtr je a k čemu je dobrý.

Jistě jste již mnohokrát obdivovali fotografie s nádherně prokreslenými mraky, úžasně modrou oblohou, hor bez mlžného oparu nebo nádherně průhledné vodní hladiny. S velkou pravděpodobností jejich autor použil právě polarizační filtr. I když se většiny výše popsaných příkladů dá dosáhnout i v různých grafických editorech, celkového efektu bez polarizačního filtru nedocílíte. A když už se Vám dostane do ruky, nebudete ho chtít vracet.
Světlo je elektromagnetické vlnění, které kmitá ve všech směrech a polarizačním filtrem projde jen část vlnění, která kmitá pouze v jednom směru. Díky tomu lze odstranit odlesky a zvýraznit barvy. Polarizační filtr tak zachytí polarizované světlo, které vzniká lomem světla, rozptylem světla v atmosféře, odrazem od lesklých nekovových předmětů nebo průchodem světla materiálem, který světlo polarizuje. Filtr toto polarizované světlo prostě nepropustí.
Filtr našroubujete na svůj objektiv (filtry jsou vyráběny v průměrech odpovídajících průměrům závitů objektivů). Polarizační filtr se skládá ze dvou částí, jejich vzájemným natáčením (otáčíte vždy jen vnější částí) ovlivníte míru filtrace. Díky tomu můžete odstranit odlesky, zvýšit sytost barev, odstranit zamlžení obzoru či ztmavit oblohu.


 

Jak vybrat polarizační filtr, jaké jsou mezi nabízenými filtry rozdíly.

Většina fotoaparátů a kamer s automatickým zaostřováním používá pro měření expozice a vzdálenosti odraz světla přes objektiv. Toto odražené světlo dopadá na čidla optických systémů (polopropustné stříbrné zrcadlo) a tím se může částečně lineárně polarizovat, jedná se o polarizaci odrazem. Takto polarizované světlo může mít za následek přeexpozici. Tomu lze zabránit pomocí kruhového polarizačního filtru. Kruhově polarizované světlo se odráží stejně jako nepolarizované světlo a není tak příčinou chyb.

Pokud nemáte fotoaparát s ručním zaostřováním, který nepoužívá systém dělení paprsku pro stanovení expozice a vzdálenosti, doporučujeme používat cirkulárně polarizační filtry. Filtry lineárně (PL) a cirkulárně (PL-CIR) polarizační mají stejný účinek. Napomáhají v odstranění nebo potlačení nežádoucích odlesků od nekovových předmětů (voda, sklo … atd.), které vznikají lineárně polarizovaným světlem. Je velice důležité zvolit správný typ filtru s ohledem na typ Vašeho fotoaparátu či kamery. Pro většinu digitálních fotoaparátů doporučujeme používat cirkulárně polarizační filtry (PL-CIR).
 

Jak používat polarizační filtr

Pokud se rozhodnete pro koupi polarizačního filtru (čehož jistě nebudete litovat), bude nejdůležitější se naučit filtr správně používat. To znamená vědět, kdy polarizační filtr použít (kde jeho efekt využijete) a kdy ne (kde je jeho efekt prakticky nulový).

Polarizační filtr funguje nejlépe ve směru kolmo ke slunci. Tedy při dodržení úhlu dopadu a odrazu 50° až 60° k odraznému povrchu (sklo nebo voda). V poledne, kdy slunce stojí v nadhlavníku nebo je-li úhel dopadu a odrazu 90°, bude mít polarizační filtr naopak nejmenší účinek. Polarizační filtr je potřeba vždy správně natočit (pomocí předního otočného dílu filtru) aby byl účinný. Správnou polohu natočení je potřeba nalézt pomocí metody pokus-omyl, což je ve skutečnosti velice snadné, protože účinek filtru lze pozorovat vizuálně během natáčení filtru. Je důležité nejprve správně natočit filtr do potřebné polohy a až poté měřit expozici. Pro ztmavení oblohy a maximální zvýšení kontrastu mezi oblohou a mraky držte fotoaparát v pravém úhlu ke slunci, když je výška slunce 50° až 60° nad obzorem.
Modrání dálek (zamlžení dálek) je rovněž způsobeno polarizací světla (tentokrát v atmosféře). Díky polarizačnímu filtru tento jev výrazně potlačíte.
 

V dalším díle o polarizačních filtrech se dočtete: s jakými druhy filtrů se nejčastěji setkáte, jaké jsou základní rozdíly mezi polarizačními filtry na trhu a jaká úskalí přináší používání polarizačních filtrů.


Text a obrázky - copyright © 2014 Přemysl Švarc, ALPRE s.r.o. – 4studio.cz
Čekejte prosím...
cross