Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Jaký hluboký deštník vybrat?

 

Máte rádi měkké a přesto dobře směrovatelné světlo softboxu, ale vadí vám jeho váha a čas strávený při přípravě softboxu? Deštníky se velice snadno přenášení a k použití jsou připravené během pár vteřin, problém je ale s přesností směrování světla. Co takhle hluboký deštník, který by využíval výhod obou systémů? Pojďme se na ně podívat…

 

Proč přemýšlet o hlubokém deštníku?

Úspora času

Jedny z nejoblíbenějších modifikátorů společnosti Elinchrom jsou softboxy Rotalux Octa Deep 100cm. A i když je jejich otevírání a příprava rychlá, nikdy není tak rychlá jako příprava deštníků. A čas je při některých focení (jako třeba svatby) velice důležitý.

Výhody z obou systémů

Deštníky nejsou zrovna směrové modifikátory (zvláště ne ty transparentní). Je důležité pochopit, že jak klasické deštníky, tak softboxy jsou vynikajícími nástroji pro modifikování světla, ale oba tyto systémy mají své využití.

Přesnější kruhový tvar modifikátoru

Hluboký deštníky se svým tvarem blíží kruhu a tak i tvar vyzařovaného paprsku je kruhový. Tvar i charakter vyzařovaného světla je možné ovlivnit pomocí přiblížení či oddálení zdroje světla od středu deštníku. Díky možnému rozšíření o difuzní plochu je vyzářené světlo opravdu měkké. A to vše za poměrně přijatelnou cenu.

 

Šest hlubokých deštníku na výběr

Každý z šesti nabízených modelů je úplně jiný. Systém otevírání je stejný jako u klasických deštníků a všechny vytvářejí dokonale kulový tvar světelného paprsku. Podání světla mají ale každý jiné …

Stříbrný hluboký deštník Elinchrom Deep 105cm

Bílý hluboký deštník Elinchrom Deep 105cm

Transparentní hluboký deštník Elinchrom Deep 105cm

Stříbrný hluboký deštník Elinchrom Deep 125cm

Bílý hluboký deštník Elinchrom Deep 125cm

Transparentní hluboký deštník Elinchrom Deep 125cm

Hluboké deštníky Elinchrom jsou dostupné ve dvou velikostech, s průměry 105cm nebo 125cm. Nabízejí se v provedení odrazný stříbrný, odrazný bílý nebo transparentní. K dispozici je také rozšíření v podobě difuzního plátna (pro bílé a stříbrné odrazné modely) nebo odrazné plátno (pro transparentní modely), díky kterému proměníte hluboký deštník v snadno přenosný softbox.

Transparentní difuzer pro deštníky Elinchrom Deep 105cm

Transparentní difuzer pro deštníky Elinchrom Deep 125cm

Černá clona pro deštníky Elinchrom Deep 105cm

Černá clona pro deštníky Elinchrom Deep 125cm

 

Stříbrný hluboký deštník

Pro módní a portrétní svícení – jeden z nejoblíbenějších povrchů pro deštníky je právě stříbrná odrazná plocha. Nabízí krásně kontrastní podání světla, které je možné výrazně změkčit pomocí difuzního plátna. Při přiblížení blesku ke středu deštníku získáte podstatně užší paprsek světla, který se blíží podání ze standardního reflektoru. Jedná se o nejčastější volbu pro portrétní, beauty a fashion fotografy a to díky své všestrannosti a kontrastu světla.

   

 

Bílý hluboký deštník

Měkké podání světla – velice oblíbená verze u svatebních fotografů. Nabídne stále ještě dobrou kontrolu nad rozptylem světla, ale je měkčí než stříbrná verze. Při přiblížení blesku ke středu deštníku je koncentrace světla stále ještě velká, ale ne tam moc jako koncentrace u stříbrné verze. Pokud použijete difuzní plátno, dostanete měkoučké světlo podobné světlu z velkého okna, které milují všichni fotografové pracující s přírodním světlem.

   

 

Trasparentní – průsvitný hluboký deštník

Ideální pro velké scény – díky širokému rozptylu je ideální jako doplňkové (fill) světlo nebo pro nasvícení velké scény, kde není potřeba velká kontrola nad světlem. U transparentního deštníku je oddalování či přiblížení blesku od středu deštníku nepodstatné, rozptyl světla se výrazně nezmění.

   

 

 

Světelný diagram k použitým fotografiím.

 

Větší či menší průměr?

Základní rada by zněla: „Malý průměr pro kontrast, velký průměr pro měkčí podání světla.“ Platí že čím menší průměr, tím kontrastnější světlo bude. Ale i u menších průměrů je potřeba dát pozor na poryvy větru v exteriérech a používat dodatečnou zátěž stativu nebo pomoc asistenta, který bude techniku hlídat.

 

 

Závěrem

Pár předností hlubokých deštníků:

  • Snadné použití
  • Rychlé rozložení a složení
  • Snadný transport
  • Nízká hmotnost
  • Hodně univerzální použití

Pokud se rozhodujete pro svůj první světelný modifikátor, hluboký deštník pro vás bude jistě skvělá volba.

 

Fotografie pro Elinchrom © Quentin Décaillet

Čekejte prosím...
cross