Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Proč a jak používat papírová fotopozadí

 

Často se nás ptáte, proč a jak používat papírová fotopozadí a jaké vlastně mají výhody? Níže se vám na to pokusíme odpovědět.

Na trhu existuje mnoho druhů fotografických pozadí a většina z vás již určitě nějaká použila. Fotografovat se dá totiž téměř na všem … od různých prostěradel, záclon a zdí až po profesionální papírová či vinylová fotopozadí. 

 

Proč používat papírová fotopozadí?

Papírová fotografická pozadí jsou jedny z nejpoužívanějších pozadí mezi fotografy. Mezi jejich nesporné výhody bychom mohli zařadit jednolitý a hlavně rovný povrch, stálobarevnost, minimální odlesky, „snadnou údržbu“ (když je pozadí zašpiněné či natržené, jednoduše poškozenou část odstřihnete), pozadí se samovolně nemuchlá a všeobecně se s ním dobře pracujeMezi jeho nevýhody bychom mohli naopak uvést přímo materiál, tedy papír, který se snadno zašpiní (od špinavých bot, nanošením prachu z ateliéru) nebo potrhá (časté zakopávání o okraje pozadí, které nejsou přilepené k podlaze, prošlápnutí ohybu pozadí, …), což jsou ale věci, které může fotograf do jisté míry ovlivnit.

   Proč a jak používat papírová fotopozadí

(Backstage z focení na bílém papírovém pozadí 2,72 x 11m  – © 4studio.cz)

 

Pojďme se tedy podívat, proč bychom papírová fotopozadí do vašeho ateliéru doporučili:

  1. Mnoha fotografům se nelíbí, že se papír špiní a trhá při používání, ale to je daň za relativně levné (jedenáct metrů papírového pozadí vychází na 1500 až 1700,-Kč s DPH), ale přitom jednolité a rovné pozadí, což při své práci opravdu oceníte. Navíc hodně záleží na zacházení a typu focení. Někdy můžete kus papíru odepsat po pár snímcích a někdy na jedné části úspěšně odfotíte i několik focení.

Pokud máte v ateliéru čisto, klienta před focením požádáte o očištění podrážek bot, třeba vlhkým hadrem, … můžete případné znečištění pozadí značně eliminovat. Potrhání krajů pozadí lze předcházet přilepením konce pozadí k podlaze nebo používáním vodících a zátěžových tyčí, které zabraňují v kroucení pozadí a tím snižují šanci, že o pozadí klient zakopne a roztrhne jej.

Náklady na poškozené papírové pozadí se také dají lépe přičíst k ceně za focení, protože i sám klient vidí, že se pozadí poškodilo.

 

  1. Papírové pozadí je nabízeno v nepřeberném množství barev a odstínů. Je tak snadné vybrat přímo barvu, která pro daný projekt bude nejlépe vyhovovat. V jednom studiu můžete tak mít připravenou celou škálu pozadí, která můžete snadno měnit dle potřeby.

Díky barevné stálosti papírových pozadí a jejich jednolitosti je také důležité si uvědomit možnosti, které vám nabízí jedno pozadí. S jednou rolí bílého pozadí můžete vytvořit čistě bílé, šedé či černé pozadí – záleží jen na způsobu svícení a vzdálenosti fotografovaného subjektu od pozadí. Podobné je to i s barevnými pozadími. Koupíte-li modré pozadí, díky vhodnému svícení a vzdálenosti fotografovaného od pozadí můžete pozadí zesvětlit na světle modrou nebo naopak ztmavit na tmavě modrou.

   Proč a jak používat papírová fotopozadí

(Ukázka použití papírového fotopozadí Savage PLUM © SAVAGE - savageuniversal.com)

 

  1. Pro většinu fotografů dnes více než dříve platí, že čas jsou peníze. Díky rovnému povrchu bez textury už nemusíte řešit retušování skladů a jiných nerovností na bavlněných pozadích, textury na polypropylenových pozadí či rušivých elementů (jako jsou různé zásuvky, fleky,…) na zdech a stěnách. Můžete tak ušetřený čas investovat do dalšího focení, zlepšení retušování jiných částí fotografie či propagace svého podnikání.

   Proč a jak používat papírová fotopozadí

(Ukázka použití papírového fotopozadí Savage TV Gray © SAVAGE - savageuniversal.com)

 

  1. Rychlé a snadné použití papírových pozadí vám umožní snadnou výměnu pozadí i během focení. Pokud máte pozadí zavěšená na zdi či stropu (třeba pomocí držáku pozadí S-15), stačí jen vytáhnout aktuálně používané pozadí a spustit jiné. Pokud používáte mobilní konstrukce pro zavěšení pozadí (třeba konstrukci KU-01), ani zde vám výměna role pozadí nezabere příliš mnoho času. Stačí pozadí navinout, spustit stojany, přehodit pozadí a nové pozadí opět jen odvinout.

Snadno tak zákazníkovi nabídnete různá pozadí u fotografií s různými outfity a během výměny se ani nezačne nudit.

  Proč a jak používat papírová fotopozadí  

(Backstage z focení na bílém papírovém pozadí 2,72 x 11m  – © 4studio.cz)

 

  1. Pokud potřebujete jednolité pozadí při focení celé postavy či skupiny, je papírové pozadí ideální. Díky vysoké gramáži, rovnosti a jednolitosti jej snadno stáhnete až na zem a při správném svícení tak vytvoříte ideální nekonečné pozadí. Což se u některých jiných pozadí už dělá obtížněji.

   Proč a jak používat papírová fotopozadí

(Ukázka použití papírového fotopozadí Savage Lemonade © SAVAGE - savageuniversal.com)

 

Jak používat papírová fotopozadí?

                Papírová fotopozadí mohou být velice cenným pomocníkem v každém studiu, ale musí se s nimi správně zacházet:

 

Jak správně uskladnit papírová fotografická pozadí?

                Papírové pozadí by nikdy nemělo ležet! Pokud jej na delší dobu položíte na podlahu, začne se vlastní vahou deformovat (část, která leží na zemi je zatížena vahou zbytku pozadí a role) a vzniknou na něm pravidelné otlaky, které po roztažení působí jako vlny. Pozadí by mělo při uskladnění stát (třeba opřené v nepoužívaném rohu místnosti). Ideální je zachovat krabici, ve které je pozadí dodáváno a buď si tuto krabici viditelně popsat nebo si na krabici rovnou nalepit proužek pozadí, tak abyste vždy věděli, jaké pozadí je uvnitř a nemuseli složitě krabice otevírat.

                Dalším způsobem je zakoupení držáku fotopozadí, který se připevní na stěnu a pozadí jsou v něm bezpečně uchycena.

   Proč a jak používat papírová fotopozadí

(Ukázka uchycení pozadí v držáku na stěně © SAVAGE - savageuniversal.com)

 

Přemotat pozadí na nosnou hliníkovou tyč nebo ji nechat na originální papírovém tubusu?

                Pokud nenecháváte pozadí trvale pověšené (ať už na držácích pozadí na zdi či stropu nebo na některé z mobilních konstrukcí pro zavěšení pozadí) není bezpodmínečně nutné pozadí přemotávat z přepravních papírových tubusů, na kterých jsou pozadí dodávána. Během krátké doby zavěšení se tubus neprohne.

Pokud ale některá pozadí necháváte trvale zavěšená (většinou základní barvy jako bílá, černá, klíčovací zelená či oblíbený odstín šedé), doporučujeme tato pozadí přemotat na nosné hliníkové tyče, které zabrání jejich prohýbání. Pozadí namotané na papírovém tubusu do sebe totiž vtahuje vlhkost z místnosti a postupně se prohýbá. Při určitém stupni prověšení se začnou na pozadí objevovat vlny a je poté problematické je odstranit svícením. Trvale zavěšená pozadí by tedy měla být pověšena na hliníkových trubkách, které prověšení zabrání.

 

Jak zabráním trhání části pozadí, které leží na zemi?

                Pokud odvinete pozadí a necháte část ležet na zemi, tak, aby na ni mohl fotografovaný stát, pozadí se začne samovolně kroutit. Často stačí konec pozadí jen zatížit (pomocí sandbagů, nohou stativu, studiovou svorkou, knížkou, …), ale protože v takovém případě není pozadí zatížené rovnoměrně, dochází v některých částech k jeho „zvednutí“. O takto „zvednuté“ pozadí fotografovaný často zakopává a dochází k trhání přední části pozadí.

                Doporučujeme proto konec pozadí k podlaze buď přilepit (použít lze různé druhy lepících pásek, vyzkoušenou máme třeba papírovou pásku, která se používá při malování) nebo jej rovnoměrně zatížit třeba vodící či zatěžkávací lištou, která pozadí zatěžuje rovnoměrně po celé šířce a brání tak jeho rolování.

 

Jak zabráním špinění papírového pozadí?

                Popravdě není možné zabránit ušpinění papírového pozadí 100%. Ale existuje několik “triků“, které vám pomohou pozadí udržet co nejčistější:

  • Poproste fotografované, aby na focení přišli s čistými podrážkami bot nebo aby si je ještě přímo v ateliéru vyčistili vlhkým hadrem. Nejjistější je samozřejmě pokud se budou fotografovaní fotit bosí.
  • Klientovy boty můžete také zespodu olepit lepící páskou, která zabrání zašpinění pozadí.
  • Udržujte čistotu v ateliéru, veškerý prach a nečistoty se totiž na pozadí postupně také nanosí.
  • Použijte plexisklo, které položíte na pozadí a necháte klienty chodit po tomto plexiskle. Pokud chcete zachovat matný povrch pozadí, budete muset použít matné plexisklo. S lesklým plexiskly naopak můžete vytvořit zajímavé efekty.

  Proč a jak používat papírová fotopozadí  

(Backstage z focení na bílém papírovém pozadí 2,72 x 11m  – © 4studio.cz)

 

Foto a texty copyright © 2018 Přemysl Švarc, ALPRE s.r.o. – 4studio.cz

Čekejte prosím...
cross