Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Proč a jak používat voštiny

  Proč a jak používat voštiny

Voštiny (také známé jako voštinové filtry či anglicky honeycomb) jsou často velice podceňované příslušenství, které ale může výrazně rozšířit vaše možnosti práce se světlem. Následující článek a srovnání vám názorně ukáže použití voštin.

 

Co je to voština?

Klasický voštinový filtr je vyrobený z kovové vložky, která má tvar včelí plástve a vkládá se do reflektorů zábleskových světel (reflektory, Beauty Dish, komínky, …). V jisté podobě je najdete i v provedení pro softboxy, zde již nemají tvar plástve, ale mají tvar mřížky a k softboxu jsou většinou uchyceny pomocí suchých zipů.

Všechny druhy voštin jsou určeny ke koncentraci světla ve směru osy reflektoru. Podle hustoty voštiny (udává se ve stupních - 30°, 20°, …) a podle její hloubky je paprsek světla více čí méně směrový. Čím nižší hodnota hustoty a čím hlubší voština je, tím užší je výsledný paprsek i charakter světla. K zužování světelného toku dochází „ořezáváním“ paprsků světla, které vybočují ze směru osy modifikátoru (dobře patrné to bude na fotografiích níže).

      

Proč voštiny používat?

Voštiny nenajdou své uplatnění jen při svícení „do vlasů“, jak bývají velice často používány. Mohou být použity i v mnoha dalších situacích, jako třeba: při použití protisvětla k odstranění nežádoucích odlesků (backlight světlo), pro zvýraznění části scény (nasvícené třeba jen kontury tváře,…), ztmavení pozadí (díky vhodnému nasměrování světla nemusí docházet k dopadu světelných paprsků na pozadí), světlo na pozadí (úzký paprsek světla nasvítí jen část pozadí), nasvícení kontury postavy (při použití voštin na úzkých softboxech), … .

 

 

Ukázka srovnání voštin Elinchrom 30°, 20° a 12°, určených pro 18cm reflektor

Na ukázce níže uvidíte výsledek při svícení s reflektorem 18cm 70° bez voštiny, s voštinou 30°, s voštinou 20° a s voštinou 12°. Princip voštiny je poté shodný i s dalšími voštinami.

   

 

 

 

 

 

 Popis scény: Modelka byla 2,5m od pozadí a zábleskové světlo s nasazeným základním reflektorem 18cm bylo umístěno 2,5m od modelky. Během focení docházelo jen k výměně voštin. Sledujte změny v charakteru světla na modelce a v nasvícení pozadí.

Při použití voštin je potřeba myslet na drobnou ztrátu světelného výkonu. Proto je potřeba tuto ztrátu vždy kompenzovat. U testovacích fotografií to bylo zhruba polovina clony mezi reflektorem bez voštiny a 30° voštinou, desetina clony mezi voštinami 30° a 20°, třetina clony mezi 20° a 12° a osmina clony mezi reflektorem bez voštiny a voštinou 12°. Na fotografiích nebyla prováděna žádná retuš ani dodatečné změny expozice.

  

Fotografie pro Elinchrom © Quentin Décaillet

Čekejte prosím...
cross