Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Recenze: Blesk Yongnuo YN685 s integrovaným radiovým přijímačem a podporou E-TTL II a HSS

 
 
Yongnuo v říjnu uvedlo na trh nový externí blesk YN685 s integrovaným radiovým přijímačem pro systémy Yongnuo 622 a 603Blesk je tak možné řídit přímo z jednotek YN622C-TXYN622C či YN560-TX a synchronizovat z odpalovačů YN622C a RF-605 / RF-603 II či RF-603. Bude tedy velice zajímavý pro všechny spokojené majitele radiových odpalovačů firmy Yongnuo.

 
Blesk je určený pro ETTL systém Canon a může se pochlubit vysokým výkonem – směrné číslo 60 (při ISO100 / 200mm), dlouhou hlavou se zoomem až 200mm, podporou vysokorychlostní synchronizace HSS až 1/8000s či portem pro externí napájení. Pojďme se teď na YN685 pěkně zblízka …
 

Rychlý výčet parametrů blesku YN685

  • Vysoké směrné číslo blesku – GN60 (ISO100 / 200mm).
  • Plná podpora E-TTL a E-TTL II.
  • Podpora vysokorychlostní synchronizace až 1/8000s (HSS).
  • Zoom hlavy blesku 20 až 200mm (automatický a manuální režim).
  • Integrovaný radiový přijímač pro systém Yongnuo 622 a 603 (560-TX).
  • Režimy blesku: ETTL / Manuální / Multi (strobo).
 

Kompatibilita s radiovými vysílači a řídícími jednotkami

Asi nejzajímavější na tomto blesku je integrovaný radiový přijímač, který z blesku dělá komfortní slave blesk. Společnost Yongnuo použila stejný radiový systém jako u nového radiového odpalovače YN622C II a blesk je tak možné synchronizovat a ovládat jak ze systému 622 (YN622C-TX / YN622C / YN622C II), tak ze systému 603 (YN560-TX / YN560-IV / RF-605 / RF-603 II / RF-603).

Pojďme se teď podívat, co všechno vlastně umí s bleskem YN685 „mluvit“:
   

Radiový systém Yongnuo 622

Blesk je možné ovládat a synchronizovat pomocí radiových odpalovačů s podporou přenosu TTL, Yongnuo YN622CYongnuo YN622C II a pomocí řídících jednotek YN622C-TX.
V módu 622 tak můžete dálkově:
  • nastavit mód blesku: ETTL / M / MULTI,
  • nastavit výkon blesku v rozmezí 1/1 až 1/128 v krocích po třetinách (v manuálním módu),
  • nastavit způsob synchronizace: HSS (vysokorychlostní synchronizace až 1/8000s) / synch. na první lamelu / synch. na druhou lamelu,
  • nastavit zoom blesku: od 20 do 200mm, manuální i automatický mód,
  • nastavit kompenzaci expozice o +- 3EV (v krocích po 1/3EV),
  • nastavit FEB a FEC.

Blesk jsme testovali s řídící jednotkou YN622C-TX a s odpalovači YN622C II a nenarazili jsme na problém. Dosah systému je dostatečný – v interiéru jsme mohli vyzkoušet odstup necelých 25m přes zeď. V exteriéru jsme testovali dosah na přibližně 40m. Nicméně by měl být ještě podstatně větší.

Upozornění: řídící jednotka YN622C-TX by měla používat firmware v1.08, který je odladěn na plnou podporu blesku YN685. (nový firmware naleznete v naší sekci, ke stažení)
 
   

Radiový systém Yongnuo 603

Blesk je možné synchronizovat pomocí radiových odpalovačů Yongnuo RF-603 II a díky řídící jednotce YN560-TX či radiovému master blesku YN560-IV je možné blesk dálkově i řídit. Možnosti řízení jsou v tomto módu omezené, ale to je dáno možnostmi samotného systému 603.

Pomocí řídící jednotky YN560-TX nebo pomocí radiovému master blesku YN560-IV (v TX módu) můžete:
  • nastavit výkon blesku (v manuálním módu) v rozmezí od 1/1 do 1/128,
  • nastavit zoom blesku,
  • podporuje až 6 skupin blesků
 
Pomocí radiový odpalovačů RF-603 / RF-603 II a RF-605 můžete jednoduše synchronizovat blesk s Vaším fotoaparátem.

 
 
Radiové bezdrátové módy 622 a RF603

Rozhraní a ovládání blesku

Yongnuo YN685 má rozhraní velice podobné blesku Canon 600EX-RT. Více či méně tak dodržuje aktuální trend – Pixel i další druhovýrobci používají u svých blesků podobný typ rozhraní. Tlačítka jsou poměrně velká a dobře přístupná. Velice mě potěšil „opravený“ přepínač OFF / LOCK / ON, kde je ON a OFF na krajních pozicích a snadno se tak zapínají (metoda OFF / ON / LOCK s tlačítkem zámku na konci mi přišla hodně nepraktická).

Jako u většiny nových blesků je ovládání blesku plynulé a dostatečně srozumitelné. Ke všem hlavním nastavením se dostanete rychle a jednoduše. S bleskem by tak neměl mít problém ani začátečník.
 
   
 

Módy blesku

Jako u většiny nových blesků disponuje blesk YN685 několika základními módy: ETTL, M (manuál) a MULTI (stroboskopický mód). Přepínání mezi módy probíhá pomocí tlačítka MODE. Delším přidržením tlačítka MODE se přepnete do bezdrátového režimu, kde si již snadno nastavíte kanál a skupinu blesku. Volbu radiového systému 622C nebo RF603 provedete v rozšířeném nastavení blesku.
 
 
Módy blesku YN685

Blesk YN685 lze použít buď v sáňkách pro blesk na fotoaparátu nebo jako slave blesk při použití radiového systému 622C nebo RF603. Blesk nemá podporu optické synchronizace (nelze ho odpalovat jinými blesky pomocí záblesku).
 

Výkon blesku YN685

Yongnuo sází na výkon a tak blesku YN685 nadělili velice vysoké směrné číslo: 60 (GN60 při ISO 100 a 200mm). Výkonem je tak srovnatelný třeba s blesky Canon 600EX-RT nebo třeba s Pixel X800C.
V porovnání s originálem (600EX-RT) vychází v testech přeci jen nepatrně hůře, hlavně při použití na delší ohniska. V praxi se ale bavíme o ztrátě jednotek procent výkonu – takže nic zásadního.
 

Napájení a nabíjení blesku YN685

Yongnuo se může pochlubit velice rychlým dobíjením, YN685 se dokáže v průměru nabít na plný výkon za 2,75s (používali jsme jako vždy baterie Panasonic Eneloop). Na polovinu výkonu to pak zvládá v průměru za 1,41s. … graf nabíjení si můžete prohlédnout níže.
 
 
 

Blesk je standardně nabíjen čtyřmi tužkovými AA bateriemi. A pokud toužíte po extra rychlém nabíjení blesku, umožňuje připojení externího bateriového zdroje (doporučujeme Pixel TD-381). Pomocí externího zdroje zkrátíte dobíjecí časy v průměru o 1 sekundu!Blesk se pak ale snadněji přehřeje. O teplotní ochraně blesku si povíme níže.
 
 
 

Výstupy a vstupy

YN685 můžete synchronizovat přes hot shoe patici nebo pomocí klasického synchronizačního PC portu a zrychlit nabíjení blesku můžete přes port pro externí napájení.

Co nám u YN685 opravdu chybí je USB port pro aktualizaci firmwaru. Popravdě moc nechápeme tento krok výrobce – v blesku YN600EX-RT i u nových radiových odpalovačů YN622C II a u řídících jednotek YN622C-TX aktualizaci firmwaru umožňuje – ale u blesku YN685 mu to zřejmě přijde zbytečné. Je pravda, že při použití blesku v bezdrátovém radiovém módu je nutné mít aktualizovanou pouze řídící jednotku, ale jak to bude později s kompatibilitou přes sáňky blesku, ukáže až čas. Je pravda, že i dva/tři roky staré YN565EX II fungují s přehledem i s novými těly fotoaparátů a aktualizaci nepotřebují, ale pro klid buše bychom ji raději měli.
 

Konstrukce a zpracování blesku

Yongnuo vsadilo s novou řadou blesků na nový design a dle našeho soudu se mu to povedlo. I když v případě YN685 působí blesk možná až příliš těžkopádně. Jsou také použity trochu jiné plasty než u starších modelů (YN565EX II / YN568EX II …). Materiál se daleko více blíží plastům, jaké používá Canon. Po pár dnech používání nelze dělat žádné závěry a tak prověření trvanlivosti plastů necháme na samotných uživatelích a případně doplníme pozitivní i negativní ohlasy.

Oproti staršímu modelu má YN685 delší hlavu, ze 105mm si tak polepšilo na rovných 200mm. Zoomování je poměrně rychlé a plynulé. Je sice slyšet, ale nijak extra neruší. Jako u všech svých modelů nemá hlava pojistné tlačítko a pro její otáčení či naklápění tak potřebujete pouze „sílu“. Samotná hlava je ale příjemně tuhá a plynulá.

Poslední změnou, kterou se blesk YN685 může pochlubit je klasický systém zamykání v hot shoe patici. Yongnuo tak definitivně opustilo pojistná kolečka a přešlo na zámek patice, jako používá třeba Canon. Je to každopádně podstatně rychlejší a pohodlnější systém zajištění blesku.
 

LCD displej

Přehledný a velice dobře čitelný displej – tak bychom mohli popsat LCD blesku YN685. Jediné co bychom mu mohli vytknout je horší čitelnost pod větším úhlem (ze strany už na displeji prostě nic neuvidíte). Je nutné se na displej dívat co nejvíce zpříma. Modré podsvícení displeje nepůsobí vůbec špatně a rychle si na něj zvyknete.
 
 

Co nám u YN685 chybí?

YN685 má integrovaný přijímač radiového odpalování a proto se již výrobce neobtěžoval s optickou synchronizací. Blesk tak není možné odpalovat jiným zábleskem pomocí optické synchronizace. Stejně tak není možné blesk používat jako Master blesk – tedy blesk, kterým můžete řídit jiné blesky.

Absence USB portu pro možnost pozdější aktualizace je mrzutá, ale zatím nemáme přesný důvod si na ni přímo stěžovat.
 

Shrnutí

Blesk YN685 jistě nadchne hodně fotografů. Už kvůli integrovanému radiovému přijímači, který z blesku dělá opravdu výkonný radiový slave. V bezdrátovém radiovém módu funguje opravdu spolehlivě a řízení přes YN622C-TX je jeden z nejjednodušších a nejpřehlednějších systémů řízení blesků na trhu. Pro každého majitele řídící jednotky YN622C-TX nebo jiných TTL blesků s odpalovači 622C to bude jistá volba při rozšiřování světelného parku.

Blesk nebude marný ani pro začínající fotografy, kterým nabídne jednoduché a přehledné ovládání a snadný (a levný) přístup k možnosti používat blesk i mimo fotoaparátu – jednoduše si dokoupí již jen samostatnou řídící jednotku YN622C-TX.
 

Případné dotazy a připomínky pište na svarc@4studio.cz
 
Text a obrázky - copyright © 2015 Přemysl Švarc, 4photo.cz
Čekejte prosím...
cross