Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

4 portréty s jedním hlubokým deštníkem

Ne vždy máte v ateliéru několik světel a ne vždy na vás má portrétovaný dostatek času. Ukážeme si čtyři rychlé a jednoduché způsoby, jak docílit zajímavých portrétů jen s jedním světlem a jedním hlubokým deštníkem s difuzorem.

 

   

 

První způsob

Použit byl záblesk Elinchrom ELC Pro HD 500 spolu s odrazným stříbrným hlubokým deštníkem 125cm a nasazeným difuzním plátnem.

Fotograf Quentin Décaillet použil hluboký deštník s nasazeným difuzním plátnem jako první scénu. Hlavně z důvodu úspory času, deštník a nasazení difuzoru může totiž připravit ještě před příchodem portrétované osoby a neztrácí tak čas. Světlo umístil na levou stranu od portrétované osoby. Poloha světla byla mírně před portrétovanou, aby docílil co možná nejměkčího světla s charakteristikou jako světlo procházející oknem.

     

 

 

 

Druhý způsob

Při zachování nastavení scény (světlo i modifikátor beze změny) se Quentin Décaillet přesunul napravo od modelu a modelku lehce natočil doleva. Fotil profil modelky a díky svému přesunu, získal při stejném výkonu blesku a se stejným modifikátorem úplně odlišný snímek.

   

 

 

 

Třetí způsob

Quentin Décaillet se pro třetí způsob vrátil na původní pozici. Ale z hlubokého deštníku sundal difuzní plátno. Bez difuzoru je světlo daleko kontrastnější a odhalí všechny nedokonalosti pokožky, ale současně je obraz krásně plastický. Hluboký stříbrný deštník má podání světla hodně blízké opravdu velikému beauty dish a kontrast je tak hodně veliký. Modelku natočil mírně doprava (ve směru od světla).

Při sundání difuzního plátna je potřeba snížit výkon blesku (až o jednu clonu) nebo zvýšit clonu.

   

 

 

 

Čtvrtý způsob

Pro čtvrtý způsob Quentin Décaillet přesunul světlo přímo za sebe a blesk posunul blíže ke středu stříbrného hlubokého deštníku. Díky posunu blesku do středu deštníku byla opět zapotřebí korekce výkonu blesku – tentokrát zhruba o dvě clonová čísla.

Tento způsob svícení je velice kontrastní a odraz v očích (catch light) jasně zřetelný.

    

 

 

 

Na závěr

Spolu s předcházejícím článkem „Jaký hluboký deštník vybrat?“ je tento článek asi tak vše, co potřebujete o hlubokých deštnících vědět.

Jejich přednosti podle nás:

  • hluboké deštníky jsou univerzální,
  • snadno je použijete,
  • jsou extrémně mobilní – snadno je složíte i rozložíte,
  • oprati softboxům Rotalux jsou cenově dostupnější.

 

 

Pro pořízení snímků bylo použito:

Zábleskové světlo Elinchrom ELC Pro HD 500

Hluboký stříbrný deštníky s průměrem 125cm

Difuzor pro hluboké deštníky s průměry 125cm

 

 

Fotografie pro Elinchrom pořídil Quentin Décaillet.

Čekejte prosím...
cross