Pro zajištění bezstarostného nákupu a správného fungování e-shopu používáme tzv. cookies. Přečtěte si více informací o jejich využití a ochraně osobních údajů.

Recenze: Blesk Yongnuo YN568EX II pro Canon

 
 
Dnes se podíváme na zoubek velice oblíbenému blesku Yongnuo YN568EX II, který byl dlouhou dobu vlajkovou lodí tohoto čínského výrobce. Blesk Yongnuo YN568EX II totiž vychází přímo z blesku Canon 580EX II a převzal tak většinu jeho vlastností a výrobce přidal i něco navíc. Vysoké směrné číslo (GN 58), podpora TTL a HSS (vysokorychlostní synchronizace) z něj dělá skvělý blesk … ale má i své „mouchy“.

 
 
YN568EX II je bohužel dosti nepochopitelně vyráběn bez portu pro externí napájení. Což je asi jeden z největších nedostatků tohoto jinak skvělého blesku. Budete tak vždy odkázaní jen na napájení ze čtyřech AA baterií. Pro všechny, kteří potřebují co možná nejkratší dobíjecí časy, to tak může být problém. Blesku také chybí USB port pro případnou aktualizaci firmwaru, což zatím není problém, ale v budoucnu se to může projevit případnou nekompatibilitou s novými fotoaparáty.

Naopak vysoký výkon, podpora HHS a plná kompatibilita s levnými a funkčními radiovými odpalovači Yongnuo YN-622C a řídícími jednotkami YN-622C-TX z blesku YN568EX II dělá skvělý slave blesk pro použití mimo tělo fotoaparátu.
 

Vlastnosti blesku YN568EX

  • Podpora vysokorychlostní synchronizace (HSS) až do 1/8000s,
  • směrné číslo blesku 58 (GN 58), s nastavitelným výkonem od 1/128 do 1/1,
  • velice rychlé dobíjecí časy – od 2,6 do 3,4s (záleží na použitých bateriích a jejich stavu),
  • kompenzace expozice v rozsahu až 5 EV (+- 5EV),
  • módy blesky: TTL , M , Multi
  • slave(bezdrátové ovládání):S1 , S2 , Canon a Nikon bezdrátový systém,
  • podpora řízení přes menu fotoaparátu (Canon),
  • hlava otočná o 360 stupňů,
  • AF pomocné světlo,
  • automatické ukládání nastavení a možnost přizpůsobení,
  • blesk je plně kompatibilní s radiovými odpalovači YN-622C (TTL i HSS),
  • rozsah zoomu: auto, 24 – 105mm,
  • rozměry: 62 x 73 x 190 mm, Váha: 350g bez baterií.
 

Výkon blesku a dobíjení

 

 

Výkon blesku při HSS i v normálních režimech

YN568EX II je velice výkonným externím bleskem, disponujícím směrným číslem 58 (GN 58 při ISO 100 a 105mm). Jeho skutečný výkon se pohybuje lehce pod hranicí výkonu blesku Canon 580EX II. Což jistě příjemně potěší nejednoho budoucího uživatele.

Většina uživatelů se bála řešení vysokorychlostní synchronizace, ale YN568EX II obstál na výbornou. Jeho výsledky jsou prakticky totožné s bleskem Canon 580EX II. A vysokorychlostní synchronizace spolehlivě funguje až do času 1/8000s. Je ale důležité, si uvědomit, že kromě blesku musí HSS podporovat i samotné tělo fotoaparátu.

Dobíjecí časy

Dobíjecí časy jsou všeobecně u společnosti Yongnuo poměrně rychlé a stejně je tomu i u modelu YN568EX II. S nadsázkou se dá říci, že reálné dobíjecí časy hodně připomínají časy, kterých dosahuje jeho originální předloha. Při testování jsme použili baterie Sanyo Eneloop (dnes již koupíte pod značkou Panasonic Eneloop).
  • Plný výkon blesku - 1.9 až 3,5s s průměrem 2,76s
  • Polovina výkonu blesku – časy do jedné sekundy (pro nás již poměrně šatně měřitelné)
  • Při výkonech pod ¼ výkonu se již o dobíjení starat nemusíte
 

Ochrana proti přehřátí blesku

Stejně jako u většiny modelů Yongnuo použilo teplotní pojistku i pro blesk YN568EX. Zhruba po 60 odpalech na plný výkon sepne tepelná ochrana a „odstaví“ blesk na pár minut z provozu. Což je lepší řešení, než u manuálního modelu YN560, kde se ochrana proti přehřátí sepne už po 20 blesknutích na plný výkon.
 

Zpracování blesku a displej

 

 

Hlava blesku

YN568EX II má hlavu otočnou o 180 st. v obou směrech. Je celkově příjemně tuhá a lépe drží v nastavené pozici i s nasazeným softboxem či jiným modifikátorem světla.

U modelů YN568EX Yongnuo zvolil nový – vlastní design hlavy blesku (vlastně celého blesku) a opustil tak dosavadní kopírování značkových blesků, jako třeba blesků Canon 580EX. Což je z hlediska firemní identity posun vřed, ale pro některé uživatele to může být jen zbytečná nepříjemnost. Difuzory a jiné modifikátory, které jsou vyráběny právě pro blesky Canon 580EX a které byli doposud plně kompatibilní i s většinou Yongnuo blesků (YN560 , YN565EX ) nyní nesedí úplně ideálně. Některé je třeba „pojistit“ lepenkou či vypodložením.
 

Porty

Blesk YN568EX II je vybaven synchronizačním portem, nově byl použit standardní 2,5mm jack. Což je pro mnoho uživatelů vítaná změna (předchozí modely měli klasické PC sync porty).

Jak jsme již uváděli, bohužel blesk neobsahuje port pro připojení externího napájení. Což bude odrazovat nejednoho fotografa akčních sportů, kde je potřeba zkrátit dobíjecí časy na minimum. Uživatelé se tak mohou spolehnout pouze na baterie v blesku.
 

Displej blesku

Jako u předchozích modelů, i u YN568EX, výrobce použil velký a dobře čitelný LCD displej. Na blesku lze nastavit poměrně výkonné podsvícení displeje.
 

Ovládání blesku

Jednoduché ovládání – takto bychom mohli popsat samotné ovládání celého blesku. Celé ovládání je velice intuitivní a i úplný začátečník se velice snadno zorientuje. Výrobce uvádí „po stisknutí tlačítka, hned vidíte, co se stalo“ a v tomto jednoduchém duchu je nastavené prakticky celé ovládání.

Složitější na ovládání je snad jen nastavení uživatelských funkcí a nastavení funkcí optického bezdrátového ovládání.Blesk umožňuje nastavení několika uživatelských funkcí, které Vám mohou výrazně ušetřit čas a současně Vám zpříjemní práci s bleskem. Můžete si tak nastavit FEB sekvence, povolit či zakázat používání AF světla, nastavit časy přechodů do úsporného režimu či změnit vypínání a zapínání blesku z dlouhého a nudného držení tlačítka po dobu 3s na jedno jednoduché stisknutí.

Kompenzace expozice až 5EV. Zatímco originální blesky Canon umožňují kompenzaci expozice až 3EV, u blesku YN568EX II je to až 5EV. Při nastavení přes menu fotoaparátu je ale možné použít jen 3EV – fotoaparát přes menu větší kompenzaci neumí nastavit.

Nastavení výkonu na blesku je možné buď po celých krocích (1/1 , ½ , ¼ , 1/8 …) nebo je možné využít jemného ladění po třetinách a polovinách kroků. V uživatelských funkcích lze vyprat buď kroky po třetinách či po polovinách kroku.
 

Master a Slave funkce blesku

Blesk YN568EX II oproti předchozí verzi YN568EX umožňuje i Master mód pro optické bezdrátové ovládání blesků v TTL i HSS režimu.

V slave režimu je možné blesk dálkově řídit pomocí jiného blesku (master blesku či řídící jednotky). Blesk je tak možné řídit třeba vestavěným bleskem novějších fotoaparátů Canon a Nikon či pomocí řídících jednotek jako jsou ST-E2 nebo SU-800. Blesk přijímá informace vysílané řídícím bleskem či jednotkou. Nevýhoda tohoto systému obecně je v použití infračerveného systému, který vyžaduje přímou viditelnost mezi vysílačem a přijímačem a je velice snadno „oslepen“ denním světlem.

Pro pohodlnější práci (hlavně v exteriérech) spíše doporučujeme radiové bezdrátové odpalovače Yongnuo YN-622C či řídící jednotky YN-622C-TX.
 

Blesk má samozřejmě i jednoduché manuální slave módy – S1 a S2. Ve kterých je možné blesk jednoduše synchronně odpálit pomocí jiného záblesku.
 

Pomocné AF světlo

AF světlo je stejné jako bylo použité u blesků YN565EX nebo jaké najdete třeba v radiových odpalovačích YN-622C. Je díky svému „mřížovému“ tvaru ideální pro středový bod. Společnost Yongnuo používá silnější AF světlo, než na jaká jsme zvyklý u společnosti Canon, ale nemá tak dlouhé vodorovné pruhy pro ostatní zaostřovací body.
 

Zvuková signalizace

Velice užitečná funkce, kterou nenajdete ani u většiny originálních blesků. Již obyčejné manuální blesky YN-560 II jsou vybaveny touto funkcí, kde Vás blesk upozorní na své nabití pípnutím. Jedná se skvělou funkci, kterou oceníte jak při nasazeném blesku na fotoaparátu, tak při focení s bleskem mimo tělo fotoaparátu.

YN568EX II má ještě jeden typ zvukové signalizace, která Vás upozorní, pokud blesk v TTL či HSS módu neměl dostatek síly a snímek tak bude podexponovaný díky nedostatečnému nabití blesku. Víte tak o případném problému, aniž byste museli kontrolovat snímek na displeji fotoaparátu.
 

Kompatibilita blesku

Na fotoaparátu (nebo přes kompatibilní radiový TTL odpalovač):
Canon 1Dx, 1Ds série, 1D série, 5D III, 5D II, 7D, 6D, 70D, 60D, 50D, 40D, 30D, 20D, 650D, 600D, 550D, 500D, 450D, 400D, 350D, 300D, 1100D, 1000D.

Kompatibilní fotoaparáty bez podpory ovládání přes menu: 1Ds II, 1Ds, 1D II, 1D, 5D, 30D, 20D, 10D, 400D, 350D, 300D.

Bezdrátové ovládání (optika - slave): Canon 5D III, 7D, 60D, 600D, 650D, Yongnuo YN-E3-RT, Canon 580EX II, Nikon SB-900, SB-800, SB-700, Řídící jednotka SU-800, fotoaparáty nikon s CLS systémem D4, D3x, D3s, D3, D2x, D700, D300s, D300, D200, D7000, D90, D80 …
 
 

Shrnutí

 
 
Pokud kupujete svůj první blesk, budete spokojeni, poměr cena/výkon je u tohoto modelu víc než slušná. Blesk YN568EX II je bezpochyby i skvělou levnou alternativou slave blesku s podporou TTL a HSS na trhu. Mnoho uživatelů také jistě ocení vysoký výkon blesku v kombinaci s podporou vysokorychlostní synchronizace. A pokud hledáte cenově dostupný a spolehlivý blesk pro užití s radiovými odpalovač (YN-622C), bude YN568EX II skvělá volbaPři použití radiových odpalovačů začíná být problém v kompatibilitě systémů třetích stran (Yongnuo x Pixel x Phottix x … ), je tedy potřeba dávat pozor, jaký blesk budete používat s konkrétním systémem radiového odpalování.

Ale pokud potřebujete extrémně rychlé nabíjení (což předpokládá použití externího napájení), nebude YN568EX II právě tou pravou volbou. Dále je tu otazník ve formě chybějícího USB portu, kterým by bylo možné aktualizovat firmware blesku. V budoucnu,to totiž může být problém, ale to záleží na vývoji techniky v příštích letech.
 

Krátké porovnání Yongnuo blesků proCanon

Model HSS GN Externí napájení Slave/Master
YN565EX II Ne 58 Ano pouze Slave
YN500EX Ano 53 Ne pouze Slave
YN568EX II Ano 58 Ne Slave i Master
Čekejte prosím...
cross